See adaptoituminen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adaptoitua",
"3": "minen",
"alt1": "adaptoitu-"
},
"expansion": "adaptoitu- + -minen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "adaptoitu- + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "adaptoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "adaptoituminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "adaptoituminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "adaptoitumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -minen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "adaptoitua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of adaptoitua"
],
"id": "en-adaptoituminen-fi-noun-ywcwXjfs",
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "30 70",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -minen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 59",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of adaptoitua",
"adaptation"
],
"id": "en-adaptoituminen-fi-noun-co4s2IpP",
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
],
[
"adaptation",
"adaptation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑdɑptoi̯tuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝dɑ̝pˌt̪o̞i̯t̪uˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "adaptoituminen"
}
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -minen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/6 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adaptoitua",
"3": "minen",
"alt1": "adaptoitu-"
},
"expansion": "adaptoitu- + -minen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "adaptoitu- + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "adaptoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "adaptoituminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "adaptoituminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "adaptoitumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"form_of": [
{
"word": "adaptoitua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of adaptoitua"
],
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"glosses": [
"verbal noun of adaptoitua",
"adaptation"
],
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
],
[
"adaptation",
"adaptation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑdɑptoi̯tuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝dɑ̝pˌt̪o̞i̯t̪uˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "adaptoituminen"
}
Download raw JSONL data for adaptoituminen meaning in All languages combined (21.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.